Tradycje Bożonarodzeniowe po obu stronach Odry

W Niemczech i w Polsce istnieje wiele tradycji Bożonarodzeniowych. Ale co z regionem nadodrzańskim? Strojenie choinki jest tak samo powszechne w Niemczech, jak i w Polsce. Na stole znajdują się jednak pewne charakterystyczne dla każdego regionu rzeczy.
Po wschodniej stronie Odry, na Dolnym Śląsku, specjalnością jest Grütz, czyli zupa z kaszy gryczanej, a także pierogi z grzybami. Popularne są również rybki czekoladowe.
Na lubuskim stole wigilijnym najważniejszą potrawą wigilijną jest tu kutia z pszenicy i maku. Poza tym na tradycyjnym stole nie może zabraknąć grochówki postnej, czy gołąbków zawijanych w liście winogron. Najciekawszą tradycją jest jednak nabieranie kutii na łyżkę przez najstarszą osobę i rzucanie jej w sufit - jeśli się przykleiła, wróżyło to szczęści dla domowników. Poza tym do dziś w wielu domach przed kolacją wigilijną rodzina spożywa po ząbku czosnku – symbolu zdrowia.
W Wielkopolsce mówi się o Gwiazdce, a nie Bożym Narodzeniu, co za tym idzie według tradycji Gwiazdor, a nie Mikołaj, przynosi dzieciom z Wielkopolski prezenty.
Po niemieckiej stronie w Brandenburgii szczególnie piękna tradycja jest związana z gałęziami wiśni. Umieszcza się je w wazonie punktualnie 4 grudnia, czyli w Dzień Barbary, aby kwiaty zakwitły na Boże Narodzenie.
W Meklemburgii-Pomorzu Przednim Has'poppen są szczególnym przysmakiem bożonarodzeniowym. Są to małe figurki z ciasta z mąki i wody, które ozdabia się kolorową posypką cukrową. Poza tym popularnymi specjałami są również Kinnjees, Helechrist lub Safranpöppings.
Szczególne tradycje kultywowane są również w Saksonii. Region Rudy znany jest na przykład z rękodzielniczej sztuki drewnianej i produkcji zabawek.
Redakcja Partnerstwa-Odra życzy Państwu wesołych świąt i zdrowego Nowego Roku!