Nowe projekty z unijnych funduszy: krótki przegląd
W ramach aktualnego okresu dofinansowań Unii Europejskiej ruszyły niedawno cztery nowe projekty w ramach Programu na rzecz Internacjonalizacji (z niemieckiego PfI), które obejmują różnorodne tematy związane z regionem odrzańskim. W tym oraz w kolejnym artykule przedstawimy Państwu te projekty, które obejmują obszary od techniki optycznej, po międzynarodowy transport, aż po medycynę turystyczną i kulturę klubową.
PHOENIX PEN
Jednym z tych projektów jest PHOENIX PEN (Photonics and Optoelectronics Network Poland, Espania i Holandia), sieć badawczo-rozwojowa pomiędzy instytucjami berlińskimi z dziedziny nauki i przemysłu oraz partnerami z Polski, Hiszpanii i Holandii. Głównym celem jest promowanie projektów bilateralnej współpracy w obszarze technologii optycznych i penetracja rynków międzynarodowych.
Zaplanowane działania obejmują wyjazdy delegacyjne w celu wzmocnienia współpracy z PPTF (Polska Platforma Technologii Fotoniki). Obejmują one również udział w targach pracy i wydarzeniach informacyjnych promujących projekty, a także wznowienie bliskiej współpracy z holenderskimi sieciami. Inne działania obejmują produkcję wspólnego filmu dotyczącego naświetlania mikroelektroniki na poziomie komponentów. Ponadto intensyfikowane będą działania współpracy w obszarze technologii kwantowych z secpho, klastrem z ponad 180 organizacjami promującymi innowacje Deep-Tech we wszystkich sektorach gospodarki. Promowana będzie także sieć instytucji badawczych w Berlinie i innowacyjnych firm w krajach docelowych. Projekt ma na celu organizację wydarzeń branżowych, a także promowanie współpracy badawczo-rozwojowej, w szczególności w związku z nowymi przetargami pomiędzy Berlinem a Polską. Czas trwania projektu obejmuje okres od 01.09.2023 do 31.08.2024.
Int.Rail.Trent 1
Projekt Int.Rail.Trent 1, działający również w regionie nad Odrą, ma na celu wspieranie i towarzyszenie procesom współpracy między małymi i średnimi przedsiębiorstwami w dziedzinie techniki kolejowej. Skupia się szczególnie na adaptacji branży do zmian oraz przezwyciężaniu barier związanych z internacjonalizacją. Główny nacisk kładzie się na harmonizację potencjału innowacyjnego i wykorzystanie synergii międzynarodowej współpracy między tymi firmami. KNRBB (Kompetenz Rail Berlin-Brandenburg GmbH) pełni rolę mediatora, ułatwiając dostęp do międzynarodowych sieci i partnerów w obszarze technologii kolejowych, zwłaszcza dla przedsiębiorstw z Berlina. Czas trwania projektu obejmuje okres od 01.10.2023 do 30.09.2024.
Bardziej szczegółowe informacje na temat PHOENIX PEN znajdą Państwo tutaj. Więcej o Int.Rail.Trent 1 można dowiedzieć się korzystając z tego linku.