Mobilna biblioteka uliczna BiblioXX Poznań - Berlin: od września znów w Berlinie
Ten artykuł ukazał się po raz pierwszy w biuletynie Partnerstwa-Odry 2/23
Uliczne regały książkowe dają lekturom drugie życie, zachęcają do czytania i realizują ideę ekonomii współdzielenia. Mobilna polsko-niemiecka biblioteka to jednak coś więcej – jej budowa bowiem zakładała nie tylko łączenie kompetencji różnych rzemiosł i nauki, ale też wzajemne zrozumienie się i poznanie krajów oraz miast po obu stronach Odry.
Co zrobić z przeczytanymi książkami? Skąd wziąć nowe materiały do czytania? Publiczne biblioteki książek (nazywane również skrzynkami z książkami) oferują odpowiedzi na oba te pytania i jednocześnie realizują ideę gospodarki dzielenia się: W postaci dawnej budki telefonicznej, chronionego przed pogodą regału na książki bądź małego domku, powstaje otwarta, anonimowa i bezpłatnie dostępna mini-biblioteka. Wszystkie dzieła w niej mogą być wypożyczane lub zabierane przez wszystkich zainteresowanych bez żadnych formalności, idealnie jednak w zamian za inne książki. Dzięki temu skrzynka na książki zawsze pozostaje dobrze wypełniona.
Historia BiblioboXXa sięga 2016 roku. Podczas cyklu warsztatów w stolicy Niemiec uczniowie z techników i szkół branżowych z Berlina, Wrocławia i Szczecina nadają wówczas drugie życie berlińskiej budce telefonicznej, ćwicząc rzemiosło jako: szklarz, elektronik, mechanik, malarz i lakiernik. Na BiblioboXXie zostaje namalowana rzeka Odra, nad którą otwarte książki tworzą most łączący Polskę i Niemcy.
Wędrowna biblioteka stacjonuje po kolei w Berlinie, Szczecinie, Łobzie i Wrocławiu, aby w 2020 roku zawitać do stolicy Wielkopolski. Poznaniacy przez ponad półtora roku wymienią się poprzez BiblioboXXa zarówno polsko- i niemieckojęzycznymi książkami, jak i literaturą światową.
Po długiej wędrówce uliczna biblioteka BibliobXX wraca do Berlina
Po Poznaniu BiblioboXX zawitał do przedostatniej stacji – Miasta Zgorzelec, gdzie również w Görlitz cieszy się polsko-niemiecką mobilną biblioteką. Wędrówka BiblioboXXa zatacza koło we wrześniu 2023 wracając po renowacji do Berlina. W jej uroczystym otwarciu biorą udział przedstawiciele Miasta Poznania, Wrocławia i Berlina. BiblioboXX na placu Henriettenplatz przy ulicy Kurfürstendamm służy dziś Berlińczykom i odwiedzającym miasto turystom.
Berlin inspiruje
Miejskie regały książkowe i idea bookcrossingu są popularne na całym świecie. Również Poznań pozazdrościł ulicznej biblioteki i na wzór berliński doczekał się własnej budki do współdzielenia literatury. Wszystko za sprawą uczniów i nauczycieli z Zespołu Szkół Łączności im. Mikołaja Kopernika w Poznaniu, którzy we współpracy z berlińskimi inicjatorami BiblioboXXów z Institut für Nachhaltigkeit in Bildung, Arbeit und Kultur zbudowali poznańską mobilną bibliotekę. Projekt wykonała uczennica szkoły, a wkład w jej powstanie mieli również zawodnicy wielkopolskiego oddziału regionalnego polskiego Programu Olimpiad Specjalnych, klas przysposabiających do pracy z Zespołu Szkół Zawodowych nr 2.
Podobnie jak berliński egzemplarz budka została wyposażona w panele fotowoltaiczne, dzięki czemu jest samowystarczalna pod względem energetycznym oraz audiobox, z którego po otwarciu drzwi do regału rozbrzmiewa śpiew ptaków. Mobilna biblioteka cieszy poznaniaków do dziś, wędrując po różnych dzielnicach miasta.