Skyline

Dalszy rozwój regionalnych połączeń kolejowych między Brandenburgią a Polską

Transport w ramach sieci Berlin-Szczecin od grudnia 2026 i aktualne prace budowlane © VBB GmbH

Ten artykuł ukazał się po raz pierwszy w biuletynie Partnerstwa-Odry 2/23
VBB Verkehrsverbund Berlin-Brandenburg GmbH ściśle współpracuje z niemieckimi i polskimi podmiotami realizującymi zadania transportu publicznego oraz przedsiębiorstwami kolejowymi w celu zapewnienia atrakcyjnej i niezawodnej transgranicznej usługi lokalnego, kolejowego transportu pasażerskiego. I tak na przykład od czasu niewielkiej zmiany rozkładu jazdy w czerwcu 2023 r. dwie z łącznie pięciu par pociągów na linii RB 92 kursują w weekendy z Zielonej Góry Głównej przez Guben do dworca głównego w Cottbus, a Kulturzug/Pociąg do Kultury wznowił w tym czasie kursowanie.

Transgraniczny regionalny transport kolejowy z i do Polski został dalej rozwinięty w rozkładzie jazdy na rok 2024, dzięki czemu można oczekiwać następujących ulepszeń oferowanych usług:

Wraz ze zmianą rozkładu jazdy w dniu 10 grudnia 2023 dodatkowa piąta para pociągów będzie kursowała od poniedziałku do piątku na linii RB 93, a wszystkie podróże z Żagania poprzez Forst do dworca głównego w Cottbus będą połączone przelotowo.

Wraz z oddaniem do użytku nowo wybudowanego mostu na Odrze w rozkładzie jazdy pojawią się ponownie odbywające się co godzinę przejazdy transgraniczne linii RB 26 między Berlinem Ostkreuz lub Berlinem-Lichtenberg a Kostrzynem. W planach jest także wydłużenie poszczególnych kursów z i do Gorzowa Wielkopolskiego. Do czasu planowanego otwarcia mostu na wiosnę 2024 roku nadal będzie funkcjonowała komunikacja zastępcza między Küstrin-Kietz a Kostrzynem.

Podsumowując, od połowy grudnia 2023 pomiędzy obszarem VBB a Polską, w aktualnym roku rozkładowym kursują następujące bezpośrednie transgraniczne pociągi regionalne:

 • RB 26: (Berlin Ostkreuz -) Berlin-Lichtenberg – Küstrin-Kietz – Kostrzyn (- Gorzów Wielkopolski)
  - Po zakończeniu budowy nowego mostu na Odrze pociągi tej linii będą ponownie kursować co godzinę do/z Kostrzyna oraz w ramach pojedynczych kursów do Gorzowa Wielkopolskiego. Przejazdy w Berlinie rozpoczynają/kończą się co dwie godziny w Ostkreuz i co dwie godziny w Lichtenberg.

 • RB 91: Frankfurt (Oder) – Słubice – Rzepin – Zielona Góra
  - 3 pary pociągów dziennie

 • RB 92: (Cottbus Hbf -) Guben – Zasieki – Krosno Odrzańskie – Zielona Góra
  - Pon. – Pt.: 6 par pociągów Guben Zielona Góra
  -Soboty, niedziele i polskie święta państwowe: 5 par pociągów, z czego 2 pary pociągów kursują poza Guben do Cottbus Hbf.

 • RB 93: (Cottbus Hbf -) Forst (Lausitz) – Zasieki – Żary – Żagań (- Wrocław Główny)
  - Pon. – Pt.: 5 bezpośrednich połączeń Cottbus Hbf Żagań (obsługiwanych przez POLREGIO oraz DB Regio)
  - Soboty, niedziele i polskie święta państwowe: 2 pary pociągów Forst (Lausitz) Wrocław Główny (obsługiwane przez Koleje Dolnośląskie)

Aktualna sytuacja na trasie Berlin – Angermünde – Szczecin

Prace budowlane na linii Angermünde – Szczecin będą prowadzone do grudnia 2026 roku. Docelowo odcinek od Angermünde do granicy polsko-niemieckiej ma zostać rozbudowany, zelektryfikowany i zmodernizowany do prędkości 160 km/h. W tym samym czasie również polski odcinek (linia kolejowa nr 408 Szczecin Główny – Szczecin Gumieńce i nr 409 Szczecin Gumieńce – polsko-niemiecka granica państwowa) jest rozbudowywany do dwóch torów, modernizowany do 160 km/h i w pełni elektryfikowany. W ramach zakończonego już ogólnoeuropejskiego konkursu „Sieć Berlin-Szczecin” od zmiany rozkładu jazdy w grudniu 2026 roku oferowana usługa zostanie znacznie ulepszona . Dzięki elektryfikacji odcinka między Passow a Szczecinem, nowe elektryczne zespoły trakcyjne FLIRT firmy Stadler Rail AG zostaną po raz pierwszy wykorzystane na całej trasie z Berlina do Szczecina. Linia RE 9 będzie wówczas kursować co dwie godziny z Berlina lub lotniska BER w podwójnej trakcji do Szczecina. Połączenie między Angermünde a Szczecinem zostanie zintensyfikowane o dwugodzinny RB 66 w trakcji pojedynczej. Dzięki temu czas podróży między Berlinem a Szczecinem zostanie skrócony o około 20 minut do prawie 90 minut.

Podczas prac budowlanych na odcinku między Angermünde a Szczecinem, które potrwają jeszcze do końca 2026, oferowany będzie autobusowy transport zastępczy. Oprócz jazd co dwie godziny, obejmujących wszystkie przystanki, trasę pokonują również, w dwugodzinnych odstępach czasowych, przyspieszone autobusy ekspresowe nie zatrzymujące się na przystankach pośrednich.

Więcej informacji znajdą Państwo na stronie: vbb.de/polen

Starsze wydarzenia 2024

Mobilna biblioteka uliczna BiblioXX Poznań - Berlin: od września znów w Berlinie

Powitanie przy BiblioboXXie podczas jego otwarcia w styczniu 2020 roku: Jacek Jaśkowiak, Prezydent Miasta Poznań, Gerry Woop, Sekretarz Stanu ds. Europy w Berlinie, i Konrad Kutt z Instytutu Zrównoważonego Rozwoju Edukacji, Pracy i Kulturze (INBAK) (od lewej do prawej). © Miasto PoznańTen artykuł ukazał się po raz pierwszy w biuletynie Partnerstwa-Odry 2/23 Uliczne regały książkowe dają lekturom drugie życie, zachęcają do czytania i realizują ideę ekonomii...

„Wspólnie możemy stać się wiodącym regionem europejskim” - Rozmowa z Franziską Giffey, Senator ds. Gospodarki, Energii i Zakładów Miejskich kraju związkowego Berlin

Franziska Giffey  © Hans Christian PlambeckTen artykuł ukazał się po raz pierwszy w biuletynie Partnerstwa-Odra 2/23Urodziła się Pani we Frankfurcie nad Odrą, a dorastała Pani w powiecie Oder-Spree. Jak postrzega Pani nasz sąsiedni...

Naukowy Blog Polonoznawczy: Podróż przez splecioną historię Polski, Niemiec i Ukrainy

Blogi internetowe stanowią łatwo dostępne i często bezpłatne źródło informacji na różnorodne tematy. Często szczególnie atrakcyjne są te, które skupiają się na jednej dziedzinie,...

Mosty kultury: Perspektywy żywej transgranicznej sieci kulturalnej

 "Sztuka nie odwzorowuje tego, co widoczne, lecz sprawia, że staje się widoczne." Paul KleeOd ponad dziesięciu lat projekt "perspektywa" (RAA - Demokratie und Bildung Mecklenburg-Vorpommern...

19.07.2024 -