W Brandenburskiej Hali podczas „Zielonego Tygodnia" w Berlinie: sąsiedzkie spotkanie

Podczas Zielonego Tygodnia w Berlinie stało się ugruntowanym zwyczajem, że delegaci z województw partnerskich Brandenburgii składają wizytę w Hali Brandenburskiej.
20 stycznia Minister rolnictwa, klimatu i środowiska Brandenburgii, Axel Vogel, gościł Wicemarszałków z województw Zachodniopomorskiego (Rafał Rosiński), Lubuskiego (Zbigniew Kołodziej) i Wielkopolskiego (Jacek Bogusławski) w ramach tradycyjnej wizyty podczas Zielonego Tygodnia. W trakcie wspólnego śniadania Minister Vogel rozmawiał również z długoletnim Wicemarszałkiem Wielkopolski, Krzysztofem Grabowskim.
W spotkaniu uczestniczyła także delegacja z województwa Dolnośląskiego pod kierownictwem Zastępcy Dyrektora Departamentów Obszarów Wiejskich i Zasobów Naturalnych, Pawła Czyszczonia, oraz Wicemarszałka Województwa Dolnośląskiego Grzegorza Macko. Grzegorz Macko odwiedził prezentację landu Brandenburgia podczas jej przyjęcia.
Podczas wspólnego śniadania Minister Vogel spotkał się z długoletnim Wicemarszałkiem Wielkopolski, Krzysztofem Grabowskim, aby porozmawiać.
Vogel: „Jako Brandenburczycy doskonale wiemy, jak ważne są dla Polski i Niemiec bliskie relacje partnerskie. Kontynuacja współpracy fachowej i wsparcie projektów niemiecko-polskich służy temu, aby przyczynić się do dobra ludzi i rozwoju wspólnej strefy przygranicznej. Cieszy mnie, że w Polsce w październiku doszło do zmiany władzy. Mam nadzieję, że związane z tym nowe podejście do transgranicznych zadań w Warszawie może być teraz rozpoczęte.“
Minister Vogel odwiedził województwo lubuskie w czerwcu 2023 roku na zaproszenie Wicemarszałka Stanisława Tomczyszyna i zapoznał się tam z projektami ochrony przyrody związanych z renaturyzacją. Stanisław Tomczyszyn jest teraz posłem Sejmu reprezentującym swoje województwo. Nawet jako poseł nadal czuje się silnie związany z transgraniczną współpracą. Minister Vogel powitał go również z okazji „Zielonego Tygodnia" w Berlinie. Tematami dyskusji pozostają aktualne wyzwania, takie jak przetwarzanie katastrofy na Odrze i konieczne dostosowania do transgranicznego porozumienia wodnego. Brandenburgia zobowiązała się do udziału w zbadaniu katastrofy oraz rewitalizacji wspólnej rzeki, korzystając z kompetencji instytutów badawczych i specjalistów administracji.
Minister Vogel: „Masowe śnięcie ryb pokazało, że nie możemy zaniechać naszych regionalnych wysiłków w radzeniu sobie z kryzysem klimatycznym. Istniejące transgraniczne porozumienia muszą być dostosowane.“ Celem Brandenburgii jest zapobieganie lub ograniczenie ryzyka i szkód związanym ze zmianami klimatu oraz narastającymi zjawiskami meteorologicznymi, takimi jak okresy suszy, intensywne opady deszczu i fale upałów.
Inne tematy rozmów obejmowały:
- aktualne protesty rolników i redukcję subwencji dla przedsiębiorstw rolniczych w Niemczech
- silne transgraniczne powiązania partnerów regionalnych, także w kontekście sytuacji na rynku pracy oraz importu/eksportu produktów rolniczych,
- promocję regionalnych produktów i ofert agroturystycznych w Brandenburgii,
- ograniczenie i zwalczanie afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Polsce i w Brandenburgii,
- możliwości stworzenia nowych parków narodowych w Polsce oraz parku międzynarodowego Dolnej Doliny Odry
- dalsze transgraniczne powiązania projektów rozwoju obszarów wiejskich. Minister Vogel ma wizję transgranicznej trasy turystycznej poświęconej regionalnym winom jako rozszerzenia Szlaku Wina i Miodu w województwie lubuskim.
Po oficjalnych rozmowach, politycy odwiedzili stoiska w Brandenburskiej Hali oraz stoiska partnerów regionalnych podczas tegorocznego "Zielonego Tygodnia". Zgodzili się kontynuować regionalną transgraniczną współpracę między administracjami środowiskowymi i rolniczymi, a także promować niemiecko-polskie projekty w obszarach polityki środowiskowej, ochrony klimatu i rozwoju obszarów wiejskich.