Program Współpracy Interreg Brandenburgia – Polska: Trzeci nabór projektów na lata 2021-2027
Program Współpracy Interreg Brandenburgia - Polska jest ważną inicjatywą mającą na celu sprostanie wspólnym wyzwaniom między Polską a Niemcami. Program jest finansowany z unijnego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) i promuje współpracę transgraniczną i tworzenie sieci w różnych obszarach. Trzeci nabór projektów na okres finansowania 2021-2027 jest obecnie otwarty. Do składania projektów zaproszeni są studenci, uczniowie, uniwersytety, instytucje, organizacje, firmy prywatne i publiczne, a także osoby mieszkające na obszarze objętym programem.
Program obejmuje cztery priorytety w następujących obszarach:
Priorytet 1: Innowacyjne pogranicze - transfer wiedzy i technologii na rzecz innowacyjnych rozwiązań
W coraz bardziej połączonym świecie współpraca transgraniczna w zakresie nauki, badań i transferu technologii ma kluczowe znaczenie dla rozwoju innowacyjnych rozwiązań. Priorytet ten wspiera projekty, które łączą uniwersytety, instytucje badawcze i firmy w celu wymiany wiedzy i technologii oraz opracowania nowych, przyszłościowych podejść. Nacisk kładziony jest na współpracę w obiecujących obszarach, takich jak zdrowie, odnawialne źródła energii i mobilność, które powinny przyczynić się do poprawy jakości życia i rozwoju gospodarczego.
Priorytet 2: Odporne i zrównoważone pogranicze – zmiany klimatu i różnorodność biologiczna
Zmiana klimatu jest jednym z największych wyzwań naszych czasów i wymaga wspólnych wysiłków ponad granicami państw. Priorytet ten wspiera projekty, których celem jest przeciwdziałanie skutkom zmian klimatycznych i podejmowanie działań na rzecz ochrony klimatu. Finansowane są projekty, które opracowują transgraniczne analizy, koncepcje i plany działania w celu dostosowania się do zmian klimatu i zmniejszenia śladu węglowego. Celem jest zwiększenie odporności na zmiany klimatu poprzez wymianę informacji i poprawę środków zapobiegania katastrofom.
Priorytet 3: Atrakcyjne pogranicze - edukacja, kultura i turystyka
Edukacja i kultura są niezbędnymi elementami promowania wzajemnego zrozumienia i współpracy między różnymi regionami. Priorytet ten poświęcony jest promocji nauki języków obcych, kompetencji międzykulturowych i uczenia się przez całe życie w regionie przygranicznym. Projekty w tym obszarze mają na celu tworzenie integracyjnych i dwujęzycznych programów edukacyjnych, rozwój cyfrowych platform edukacyjnych oraz promowanie transgranicznej wymiany wiedzy i umiejętności. Integracja kulturowa i edukacyjna ma zostać wzmocniona poprzez marketing tych programów edukacyjnych i motywację do nauki języka.
Priorytet 4: Pogranicze dialogu – współpraca mieszkańców i instytucji
Silna współpraca transgraniczna ma kluczowe znaczenie dla rozwoju zrównoważonych i zintegrowanych regionów. Priorytet ten wspiera projekty, które wzmacniają współpracę i tworzenie sieci kontaktów pomiędzy różnymi podmiotami. Celem jest opracowanie transgranicznych strategii, koncepcji i planów działania w obszarach takich jak transport publiczny, usługi zdrowotne i bezpieczeństwo oraz zmniejszenie barier prawnych i administracyjnych. Wspiera również wymianę wiedzy i doświadczeń w celu przyjęcia najlepszych praktyk z innych regionów przygranicznych i poprawy jakości życia w regionie przygranicznym.
Wniosek o finansowanie
Proces składania wniosków już się rozpoczął i jest otwarty do 15 września 2024 r. (23:59). Więcej informacji na temat procedury aplikacyjnej można znaleźć na oficjalnej stronie Programu Współpracy Interreg Brandenburgia - Polska.