Wyjazd Akademii Orkiestrowej do Wrocławia

Od ponad ćwierć wieku Akademia Orkiestrowa Staatskapelle Berlin jest silnie zakorzeniona w życiu muzycznym stolicy Niemiec i nie tylko. Dzięki licznym koncertom w swojej artystycznej siedzibie, Staatsoper Unter den Linden, a także poza nią, orkiestra wciąż zaznacza swoją obecność. Obecnie zespół wyruszył w swoją pierwszą międzynarodową trasę koncertową, w ramach wspólnego projektu z Akademią Orkiestrową Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu.
Pod kierownictwem organizacyjnym Beatrice Papaianulis, członkowie akademii z Berlina udali się do Wrocławia 24 kwietnia 2024 roku, gdzie zostali ciepło powitani przez Tomasza Kwiecińskiego, koordynatora Akademii Orkiestrowej NFM. Zlokalizowane w centrum miasta obie akademie odbyły wiele inspirujących spotkań, tworząc symfoniczny zespół pod kierownictwem muzycznym Jong-Jie Yin. Przez kilka dni wspólnie pracowali nad ambitnym programem, który zaprezentowali 27 kwietnia w wypełnionej po brzegi sali głównej NFM. Wykonali utwory George'a Gershwina i Henryka Warsa, a także II Koncert skrzypcowy Henryka Wieniawskiego z wybitną solistką Meruert Karmenovą oraz „Bolero” Maurice'a Ravela.
W drugiej części koncertu koordynatorzy obu akademii opowiedzieli o projekcie, w którym wzięło udział około 1600 gości. Wśród nich znaleźli się przedstawiciele polityczni z Wrocławia i Berlina, a także przewodnicząca zarządu Akademii Orkiestrowej przy Staatskapelle Berlin, pani Alice Ströver, której towarzyszyli inni członkowie zarządu oraz dyrektor zarządzający Staatsoper Unter den Linden, pan Ronny Unganz. Po ostatnim akordzie słynnego „Bolero” Ravela, młodzi muzycy zostali nagrodzeni przez zachwyconą publiczność owacjami na stojąco i wielkimi brawami.
Sukces poza salą koncertową – z potencjałem na kolejne osiągnięcia
Po koncercie Prezydent Wrocławia i Konsul Generalny, pan Martin Kremer, zorganizowali przyjęcie, aby uczcić i uhonorować udaną współpracę i wymianę kulturową między instytucjami, również z myślą o jej kontynuacji. Podczas pobytu i wspólnych działań we Wrocławiu, członkowie obu akademii brali również udział w różnych zajęciach grupowych odbywających się poza próbami i występami, dzięki czemu mogli nawiązać owocne relacje zawodowe.
W drodze powrotnej do Berlina Pociągiem do Kultury, muzycy Akademii Orkiestrowej zagrali dla podróżnych i, pod przewodnictwem Ewy Wille, podsumowali udany koncert i wspaniałe doświadczenia.
Projekt został zrealizowany przy wsparciu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej i we współpracy z Kancelarią Senatu Berlina.