Skyline

Ochrona klimatu i transformacja energetyczna w regionach Partnerstwa-Odra 

Zmiany klimatyczne będące skutkiem działalności człowieka nie omijają kontynentu europejskiego, a wręcz przeciwnie – zgodnie z pierwszym raportem Europejskiej Agencji Środowiska na temat ryzyka klimatycznego w UE, opublikowanym w marcu 2024 r., Europa jest najszybciej ocieplającym się kontynentem na świecie. Konsekwencje zmian klimatu są zatem już silnie odczuwalne w Europie i staną się jeszcze bardziej zauważalne w najbliższej przyszłości. Aby przeciwdziałać zmianom klimatu, Unia Europejska postawiła sobie za cel osiągnięcie do 2050 r. statusu pierwszego kontynentu neutralnego pod względem emisji gazów cieplarnianych dzięki Europejskiemu Zielonemu Ładowi. W tym celu emisje w całej UE mają zostać zmniejszone o co najmniej 55 procent do 2030 roku w porównaniu ze stanem z 1990 roku. 

To, w jaki sposób Zielony Ład UE jest wdrażany na poziomie regionalnym, można również zaobserwować w regionach Partnerstwa-Odra. Poniżej przedstawiamy wybrane projekty będące obecnie w trakcie realizacji. 

Projekt LIFE after Coal: droga Wielkopolski do neutralności klimatycznej 

Kluczowym celem regionu Wielkopolski na drodze do neutralności klimatycznej jest transformacja energetyczna, a w szczególności przejście z energetyki węglowej na zrównoważone formy energii. Właśnie na tym skupia się projekt LIFE After Coal PL, który jest finansowany przez UE i polski Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej łączną kwotą prawie 85 milionów złotych. Realizację projektu koordynuje samorząd województwa wielkopolskiego we współpracy z Agencją Rozwoju Regionalnego S.A. w Koninie, samorządem województwa łódzkiego oraz ponad trzydziestoma powiatami i gminami, głównie ze wschodniej Wielkopolski. W projekt zaangażowane są również organizacje pozarządowe i biznesowe z Polski i zagranicy. Partnerem wspierającym realizację projektu LIFE After Coal PL jest również Ministerstwo Rolnictwa, Środowiska i Ochrony Klimatu Brandenburgii. 

Działania w ramach projektu obejmują stworzenie systemu zarządzania neutralnością klimatyczną na poziomie regionalnym i lokalnym, w tym planów działania i analiz ryzyka, a także mobilizację dodatkowych zasobów finansowych i zapewnienie doradztwa technicznego w zakresie rozwiązań energetycznych spełniających cele neutralności klimatycznej. Innym ważnym aspektem projektu jest zachęcanie do akceptacji społecznej i aktywnego uczestnictwa w przejściu na gospodarkę bezemisyjną poprzez komunikację i edukację. W tym celu zaprojektowana zostanie na przykład interaktywna, mobilna wystawa poświęcona odnawialnym źródłom energii. Projekt obejmuje również regularnie organizowane wydarzenia informacyjne, panele dyskusyjne i inne wydarzenia. 

Kamieniem milowym, który został już osiągnięty w związku z projektem, jest przystąpienie Wielkopolski do koalicji Powering Past Coal Alliance. PPCA to międzynarodowy sojusz krajów, miast, regionów i firm, które zobowiązały się do stopniowego odchodzenia od spalania węgla w celu wytwarzania energii, zasadniczo do 2030 roku. Województwo wielkopolskie jest pierwszym polskim regionem, który został członkiem nie tylko PPCA, ale także Hydrogen Europe – najbardziej reprezentatywnej sieci wodoru i ogniw paliwowych w Europie. 

Neutralny dla klimatu system ciepłowniczy dla Zgorzelca 

Na przykładzie Europa-Miasta Görlitz/Zgorzelec widać, jak integrujące i jednoczące może być dążenie do lepszej ochrony klimatu. Projekt „Neutralna dla klimatu sieć ciepłownicza dla Görlitz-Zgorzelec” ma na celu połączenie sieci ciepłowniczych obu miast i osiągnięcie całkowicie neutralnych dla klimatu dostaw ciepła dla obecnych 87 000 mieszkańców Europa-Miasta do 2030 roku. To duży projekt, w ramach którego ma powstać łącznie około 12 kilometrów nowych rurociągów ciepłowniczych. Z kolei w Zgorzelcu i Görlitz mają powstać nowe, zdecentralizowane i neutralne dla klimatu ciepłownie. Do wytwarzania energii ma zostać wykorzystana mieszanka technologii, która będzie opierać się głównie na pompach ciepła, biomasie i energii słonecznej, co pozwoli na całkowitą redukcję emisji 50 000 ton CO2, które obecnie są generowane rocznie w celu zaopatrzenia w energię mieszkańców Europa-Miasta. 

Projekt od momentu jego rozpoczęcia w 2020 r. jest realizowany przy dużym udziale lokalnego niemieckiego i polskiego dostawcy energii cieplnej, Zakładu energetycznego w Görlitz i SEC Zgorzelec. Ale inicjatywa ta otrzymuje wsparcie dalece wykraczające poza szczebel lokalny – premier Saksonii Michael Kretzschmer i marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski już w 2021 r. zadeklarowali pomoc dla projektu ze strony regionów Saksonii i Dolnego Śląska. Niemieckie Ministerstwo Gospodarki i Ochrony Klimatu oraz polskie Ministerstwo Ochrony Klimatu również podpisały list poparcia dla projektu, zaś Polsko-Niemiecka Agencja Energetyczna również udziela wsparcia przedsięwzięciu jako sztandarowemu projektowi na rzecz ochrony klimatu i współpracy transgranicznej. Projekt ma być finansowany głównie z funduszy UE, o których przyznanie będzie się można nadal ubiegać na początku lata 2024 roku. 

Inicjatywa jest symbolem współpracy transgranicznej i ma stanowić wzór dla zrównoważonych projektów energetycznych w Europie. Celem jest znaczne ograniczenie emisji CO2 poprzez modernizację istniejących elektrowni i budowę nowych, neutralnych dla klimatu. Połączenie sieci ciepłowniczych umożliwia zastąpienie starych systemów grzewczych nowoczesnymi technologiami, a tym samym przyczynia się do spełnienia krajowych i unijnych wymogów ochrony środowiska. 

Alternatywna forma transportu w Brandenburgii – podróżowanie koleją Heidekrautbahn z napędem wodorowym zamiast diesla 

Projekt „Kolej wodorowa Heidekrautbahn” w Brandenburgii, którego celem jest stworzenie pierwszego w regionie „zielonego”, tj. neutralnego pod względem emisji CO2, lokalnego połączenia komunikacyjnego, dotyczy zrównoważonej, przyjaznej dla klimatu mobilności przyszłości. Do tej pory lokomotywy spalinowe wykorzystywano na linii Heidekrautbahn RB 27, która łączy północną część Berlina z dzielnicami Oberhavel i Barnim w Brandenburgii. Ta forma napędu nie jest niczym niezwykłym dla niemieckich kolei, zwłaszcza jeśli chodzi o transport regionalny. Nawet dziś prawie połowa niemieckiej sieci kolejowej nie jest zasilana zelektryfikowanymi liniami napowietrznymi i jest obsługiwana przez lokomotywy spalinowe. Istnieje zatem ogromny potencjał w zakresie ochrony klimatu, który od końca 2024 r. będzie realizowany w ramach kolei Heidekrautbahn. 

Począwszy od grudnia 2024 r. siedem pociągów napędzanych wodorowymi ogniwami paliwowymi zastąpi istniejące wagony spalinowe w ramach projektu „Hydrogen Rail Heidekrautbahn”. Pozwoli to zaoszczędzić co najmniej 840 000 litrów oleju napędowego rocznie, co odpowiada redukcji emisji do 2,5 mln kg CO2. Innym pozytywnym „efektem ubocznym” jest fakt, że zasilanie pociągów wodorem zamiast olejem napędowym zmniejszy również zanieczyszczenie cząstkami stałymi w obszarze otaczającym linię, co powinno mieć również pozytywny wpływ na jakość życia lokalnych mieszkańców. 

Projekt wyróżnia się także tym, że po raz pierwszy tworzona jest regionalna infrastruktura umożliwiająca korzystanie z pociągów napędzanych wodorem. Ściśle rzecz biorąc, oznacza to, że wodór wymagany do napędu – aż 200 ton rocznie – będzie produkowany w dedykowanej fabryce wodoru w Oberhavel przy użyciu procesu elektrolizy oraz wytwarzanej regionalnie energii wiatrowej i słonecznej. Wzdłuż trasy ma powstać dedykowana stacja do tankowania wodoru. 

Całkowity koszt projektu wynosi około 100 milionów euro, które będą pochodzić zarówno z funduszy krajowych, jak i federalnych. Projekt obejmuje również wsparcie naukowe ze strony Centrum Badań Wodorowych Brandenburskiego Uniwersytetu Technicznego w Chociebużu oraz Instytutu Koncepcji Pojazdów Niemieckiego Centrum Lotnictwa i Kosmonautyki.  

Starsze wydarzenia 2024

Wyjazd Akademii Orkiestrowej do Wrocławia

  Alexander RentschOd ponad ćwierć wieku Akademia Orkiestrowa Staatskapelle Berlin jest silnie zakorzeniona w życiu muzycznym stolicy Niemiec i nie tylko. Dzięki licznym koncertom w swojej artystycznej siedzibie,...

Jaką rolę odgrywają lokalni ustawodawcy pod względem ochrony klimatu? Wywiad z Anitą Cieślicką, Forum Energii

  Forum Energii Anita Cieślicka jest dyrektorką Programu Miasta w Forum Energii, europejskim i interdyscyplinarnym think tanku z Polski, który zajmuje się rozwiązaniami za rzecz sprawiedliwej i...

Cyfrowa pamięć: ponowna ocena obozu w Wulkowie

Szkic obozu w Wulkow wykonany przez więźnia Jindricha Wurma, 1944/45  Beit Terezin, IsraelPod rozkazami szefa Gestapo Heinricha Müllera SS deportowało do Wulkow prawie 400 osób prześladowanych jako Żydzi z getta Theresienstadt. Ponieważ Berlin stawał się coraz bardziej niepewny w...

Nowy impuls dla stosunków dobrosąsiedzkich: polsko-niemieckie konsultacje rządowe w Warszawie

  ©Bundesregierung/Thomas Imo2 lipca 2024 r. po sześciu latach ponownie odbyły się polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe. Kanclerz federalny Olaf Scholz udał się do Warszawy wraz z dwunastoma ministrami federalnymi...

Projekt "Sieć turystyki medycznej" z wizytą partnerską w Poznaniu

  W dniach 1-2 lutego 2024 r. projekt "Partnerstwo Odra: Sieć Turystyki Medycznej" został oficjalnie zaprezentowany podczas wydarzenia inauguracyjnego w Berlinie. Następnie 6 i 7 czerwca 2024 r. w...

Networking między Szprewą a Wisłą: wyjazd delegacji OpTecBB do Warszawy

Uczestnicy delegacji przed jednym z Instytutów Łukasiewicz w Warszawie  OpTecBB e.V.Z udziałem wynoszącym prawie 20 procent, Polska jest najważniejszym partnerem eksportowym regionu stołecznego Berlin-Brandenburgia w dziedzinie fotoniki. Nic więc dziwnego, że tegoroczna...

Granice dzielą – Odra łączy. Nowa mapa tras rowerowych Partnerstwa-Odra

  (c)Landesarchiv Berlin/Grönboldt. Partnerstwo-Odra rozwija się dzięki wspólnym projektom, wymianie doświadczeń między regionami i codziennym spotkaniom ludzi. Turystyka odgrywa tu decydującą...

Partnerstwo Odry jako gość w Berlinie: Przegląd 8. Szczytu politycznego w Czerwonym Ratuszu

Zdjęcie grupowe ze Szczytu Partnerstwa Odry w dniach 11 i 12 czerwca w Berlinie  Landesarchiv Berlin/Grönboldt„Wspólne kształtowanie perspektyw” - pod takim hasłem 11 i 12 czerwca 2024 r. w berlińskim Czerwonym Ratuszu (Rotes Rathaus) spotkali się przedstawiciele polityczni z niemieckich krajów...

Program Współpracy Interreg Brandenburgia – Polska: Trzeci nabór projektów na lata 2021-2027

Program Współpracy Interreg Brandenburgia - Polska jest ważną inicjatywą mającą na celu sprostanie wspólnym wyzwaniom między Polską a Niemcami. Program jest finansowany z unijnego Funduszu...

Projekt "Dom Polsko-Niemiecki" nadal czyni postępy

  29 sierpnia 2023 r. minister stanu ds. kultury Claudia Roth i minister stanu Anna Lührmann przedstawiły szczegółową koncepcję realizacji projektu "Domu Polsko-Niemieckiego" w Berlinie w formie...

20 lat Polski w UE: Wywiad z Bartłomiejem Bartczakiem, burmistrzem Gubina 2006-2024

Bartłomiej Bartczak, Burmistrz Gubina 2006-2024  Bartłomiej Bartczak1 maja 2004 r. Polska przystąpiła do Unii Europejskiej wraz z 9 innymi krajami Europy Południowej i Wschodniej. Ten historyczny moment radykalnie odmienił kraj. Dziś możemy spojrzeć wstecz na...

Polska świętuje 20 lat członkostwa w UE: 5 faktów, które zmieniły się od tego czasu

1 maja 2004 r. Polska przystąpiła do Unii Europejskiej wraz z dziewięcioma innymi krajami, co jest uważane za historyczne rozszerzenie i kamień milowy w historii UE. Krok ten oznaczał nie tylko...

Odkryj język: Nowe książki dla młodych czytelników

„Naszym zdaniem nie da się uwrażliwić dzieci na język wystarczająco wcześnie”. To deklarowany cel nowej serii książek literatury faktu, zaprojektowanych specjalnie dla dzieci w wieku od...

Polska obchodzi Święto Konstytucji 3 Maja

  Marta SzafrańskaTrzeciego maja każdego roku Polska obchodzi Święto Konstytucji, jedno z najważniejszych świąt państwowych w kraju. Tego dnia na oknach, balkonach i budynkach w całym kraju wywieszane są...

Brandenburskie certyfikaty europejskie wręczone

  19 kwietnia Brandenburgia po raz 24. uhonorowała międzynarodowe i europejskie zaangażowanie. Łącznie 27 osób, inicjatyw i organizacji otrzymało w Poczdamie Europejski Certyfikat za...

Nauka dydaktyki języka polskiego w Greifswaldzie i Szczecinie: polonistyczno-germanistyczne wspólne studia nauczycielskie

  Universität GreifswaldW tej serii artykułów przedstawiamy placówki edukacyjne i uczelnie wyższe z regionu Odry, które zajmują się tematyką relacji polsko-niemieckich, europejskich i wielokulturowością, a także...

Wybory samorządowe w Polsce: PiS największą siłą, KO zdobywa większość w sejmikach

Około 5 miesięcy po wyborach parlamentarnych w Polsce, w pierwszy kwietniowy weekend, na wschód od Odry i Nysy nadszedł czas, aby ponownie pójść do urn wyborczych. Blisko 29,5 mln wyborców w...

Przemierzając polsko-niemiecki most edukacyjny: Uniwersytet Europejski Viadrina

Uniwersytet Europejski Viadrina  © Heide Fest W tej serii artykułów przedstawiamy Państwu placówki edukacyjne i uczelnie z regionu nad Odrą, skupiając się na tematach niemiecko-polskich, europejskich i międzykulturowych oraz obszarze...

Barwione jajka, zając wielkanocny, Śmigus Dyngus: Wgląd w zwyczaje wielkanocne Polski i Niemiec

Wraz z nadejściem Wielkanocy, nie tylko temperatura w Polsce i Niemczech wzrasta obecnie do prawie letnich poziomów, ale także rośnie oczekiwanie na tradycyjne uroczystości. W obu krajach, gdzie...

Odwiedziny Sekretarza Stanu Hauera na Pomorzu Zachodnim

Po lewej StS Hauer, po prawej Marszałek Geblewicz  © Marschallamt WestpommernW piątek, 15 marca, marszałek Pomorza Zachodniego, Olgierd Geblewicz, gościł Floriana Hauera, sekretarza stanu ds. federalnych, europejskich i międzynarodowych Berlina, w Szczecinie. Ta wizyta...

Collegium Polonicum – nowocześnie, międzykulturowo i kameralnie

Collegium Polonicum  © Tomasz MałeckiW tej serii artykułów przedstawiamy Państwu placówki edukacyjne i uczelnie z regionu nad Odrą, skupiając się na tematach niemiecko-polskich, europejskich i międzykulturowych oraz obszarze...

Uniwersytet Zielonogórski: Między tradycją a innowacją w sercu regionu lubuskiego

Siedziba Rektoratu Uniwersytetu Zielonogórskiego  © Mamert JanionEdukacja bez granic: W tej serii artykułów prezentujemy Państwu placówki edukacyjne i uczelnie z regionu nad Odrą, skupiając się na niemiecko-polskich, europejskich i międzykulturowych...

W Brandenburskiej Hali podczas „Zielonego Tygodnia" w Berlinie: sąsiedzkie spotkanie

Od lewej do prawej: Wicemarszałek Kołodziej, Wicemarszałek Rosiński, Poseł Sejmu Tomczyszyn, Wicemarszałek Bogusławski i Minister Vogel degustują regionalne wina z Brandenburgii.  © Frank Kircner/MLUKPodczas Zielonego Tygodnia w Berlinie stało się ugruntowanym zwyczajem, że delegaci z województw partnerskich Brandenburgii składają wizytę w Hali Brandenburskiej.20 stycznia Minister...

Wielkie serca Polek i Polaków od 1992 roku

Jurek Owsiak razem z współpracownikami i współpracowniczkami podczas finału WOŚP  ©  Damian MekalWielka Orkiestra Świątecznej Pomocy (WOŚP) jest fundacją pożytku publicznego, założoną w 1992 roku przez Jurka Owsiaka. Jej misją jest ratowanie życia chorych, głównie dzieci, poprzez...

Dalszy rozwój regionalnych połączeń kolejowych między Brandenburgią a Polską

Transport w ramach sieci Berlin-Szczecin od grudnia 2026 i aktualne prace budowlane  © VBB GmbHTen artykuł ukazał się po raz pierwszy w biuletynie Partnerstwa-Odry 2/23VBB Verkehrsverbund Berlin-Brandenburg GmbH ściśle współpracuje z niemieckimi i polskimi podmiotami realizującymi...

Mobilna biblioteka uliczna BiblioXX Poznań - Berlin: od września znów w Berlinie

Powitanie przy BiblioboXXie podczas jego otwarcia w styczniu 2020 roku: Jacek Jaśkowiak, Prezydent Miasta Poznań, Gerry Woop, Sekretarz Stanu ds. Europy w Berlinie, i Konrad Kutt z Instytutu Zrównoważonego Rozwoju Edukacji, Pracy i Kulturze (INBAK) (od lewej do prawej).  © Miasto PoznańTen artykuł ukazał się po raz pierwszy w biuletynie Partnerstwa-Odry 2/23 Uliczne regały książkowe dają lekturom drugie życie, zachęcają do czytania i realizują ideę ekonomii...

„Wspólnie możemy stać się wiodącym regionem europejskim” - Rozmowa z Franziską Giffey, Senator ds. Gospodarki, Energii i Zakładów Miejskich kraju związkowego Berlin

Franziska Giffey   © Hans Christian PlambeckTen artykuł ukazał się po raz pierwszy w biuletynie Partnerstwa-Odra 2/23Urodziła się Pani we Frankfurcie nad Odrą, a dorastała Pani w powiecie Oder-Spree. Jak postrzega Pani nasz sąsiedni...

Naukowy Blog Polonoznawczy: Podróż przez splecioną historię Polski, Niemiec i Ukrainy

Blogi internetowe stanowią łatwo dostępne i często bezpłatne źródło informacji na różnorodne tematy. Często szczególnie atrakcyjne są te, które skupiają się na jednej dziedzinie,...

Mosty kultury: Perspektywy żywej transgranicznej sieci kulturalnej

 "Sztuka nie odwzorowuje tego, co widoczne, lecz sprawia, że staje się widoczne." Paul KleeOd ponad dziesięciu lat projekt "perspektywa" (RAA - Demokratie und Bildung Mecklenburg-Vorpommern...

27.03.2025 -