Nowy polsko-niemiecki projekt modelowej gospodarki przestrzennej analizuje synergie między gospodarką wodną a przestrzenną w dorzeczu Odry
Od ponad 15 lat polsko-niemieckie projekty modelowej gospodarki przestrzennej stanowią istotny element współpracy przestrzennej na obszarze styku obu krajów wzdłuż Odry i Nysy Łużyckiej. Od momentu ich wdrożenia w dniu 1 grudnia 2016 r. są one również kluczowym narzędziem realizacji Wspólnej Koncepcji Przyszłości Polsko-Niemieckiego Obszaru Powiązań – Wizja 2030. Jeden z pięciu głównych obszarów działania tej koncepcji, „Zapewnienie podstaw wysokiej jakości życia”, wydaje się być szczególnie odpowiednim narzędziem do jeszcze bardziej intensywnego zaangażowania mieszkańców w dalszy rozwój i wdrażanie Wizji 2030, ponieważ dotyczy ich bezpośrednio i jest bardzo aktualny.
W związku z tym Federalne Ministerstwo Mieszkalnictwa, Rozwoju Miast i Budownictwa uruchomiło modelowy projekt gospodarki przestrzennej „Transgraniczna synergia między gospodarką przestrzenną a wodną w dorzeczu Odry”. Celem jest opracowanie i wdrożenie przykładowych rozwiązań w trzech polsko-niemieckich regionach modelowych do 2027 r., które pozwolą zoptymalizować interakcję między gospodarką przestrzenną i wodną w celu sprostania aktualnym wyzwaniom w dziedzinie gospodarowania wodą. Obejmują one na przykład ochronę przeciwpowodziową, ochronę jakości wody i zapewnienie dostępności wody nawet w okresach suszy. Regiony modelowe zostaną wyłonione do końca lipca 2024 r. w ramach procesu selekcji projektów. Zainteresowanych serdecznie zapraszamy do udziału.
Prace w regionach zostaną poprzedzone badaniem, które ma pokazać, w jaki sposób gospodarka przestrzenna i gospodarka wodna na szczeblu krajowym i regionalnym mogą się wzajemnie uzupełniać z perspektywy transgranicznej oraz w jaki sposób można wspólnie lepiej wykorzystać ich potencjał.
Wszystkie informacje na temat procedury wyboru projektów oraz więcej szczegółów na temat MORO, a także aktualne informacje na temat działań w zakresie gospodarki przestrzennej na polsko-niemieckim obszarze powiązań znajdą Państwo na Polsko-Niemieckim Portalu Gospodarki Przestrzennej – www.kooperation-ohne-grenzen.de.