Współpraca gospodarcza na pograniczu polsko-niemieckim - Konferencja na Uniwersytecie Europejskim Viadrina
Jakie możliwości i wyzwania oferuje współpraca gospodarcza na pograniczu polsko-niemieckim? Będzie to temat konferencji "Polsko-niemieckie pogranicze: współpraca gospodarcza między wizją a rzeczywistością", która odbędzie się w czwartek, 18 kwietnia, w godz. 16.00-19.30 na Uniwersytecie Europejskim Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. Wydarzenie w Logensaal, Logenstraße 11, oferuje naukowcom, przedsiębiorcom, decydentom politycznym i studentom platformę do dyskusji na temat aktualnych wydarzeń w polsko-niemieckim regionie przygranicznym - zwłaszcza w mieście partnerskim Frankfurt nad Odrą-Słubice i Euromieście Guben-Gubin.
W krótkich prezentacjach i dyskusji panelowej następujące osoby przedstawią swoje spojrzenie na polsko-niemiecki obszar gospodarczy i wejdą w dialog z gośćmi:
- Daniel Sadecki, absolwent Uniwersytetu Europejskiego Viadrina, przedstawi swoją pracę magisterską, w której porównuje lokalizacje biznesowe Frankfurt nad Odrą-Słubice i Guben-Gubin.
- Prof. dr Joachim Ragnitz, oddział ifo w Dreźnie, sklasyfikuje wyniki pracy magisterskiej i wskaże podobieństwa do innych regionów przygranicznych w Niemczech.
- Mariusz Rzeźnikiewicz, absolwent Viadriny i przedstawiciel Bundesverband Der Mittelstand (BVMW) e. V., relacjonuje praktyczne przykłady współpracy polsko-niemieckiej.
- Prof. dr Dagmara Jajeśniak-Quast, dyrektor Centrum Studiów Polskich i Ukraińskich (VCPU) na Uniwersytecie Europejskim Viadrina, identyfikuje aktualne wyzwania we współpracy polsko-niemieckiej.
- Dr Christian Ehler, poseł do Parlamentu Europejskiego, wyjaśnia, jakiego wsparcia można oczekiwać od UE dla polsko-niemieckiego regionu przygranicznego.
- Bartłomiej Bartczak, absolwent Viadriny i burmistrz miasta Gubin, opowiada o udanej współpracy polsko-niemieckiej w Euromieście Guben-Gubin.
- Dr Martin Wilke, członek frankfurckiej Netzwerkstatt oraz konsultant ds. osadnictwa i przedsiębiorczości, opowie o swoich doświadczeniach związanych z osadnictwem biznesowym w polsko-niemieckim regionie przygranicznym.
Wydarzenie będzie tłumaczone symultanicznie na język polski i niemiecki. Serdecznie zapraszamy dziennikarzy do relacjonowania wydarzenia.
Więcej informacji oraz formularz rejestracyjny można znaleźć tutaj.