Kolejne kroki w kierunku stworzenia „miejsca pamięci i spotkania z Polską” w Berlinie
„Oddać sprawiedliwość charakterowi polsko-niemieckiej historii poprzez stworzenie miejsca pamięci i spotkań oraz przyczynić się do pogłębienia szczególnych stosunków dwustronnych" - taką uchwałę przyjął Bundestag w październiku 2020 r. Od tego czasu wiele się wydarzyło.
Liczne podmioty i instytucje pracują nad tą koncepcją od początku tego roku, cały czas konkretyzując podstawową ideę. Na przykład od spotkania inauguracyjnego w lutym 2021 r., oprócz komisji ekspertów, w planowanie zaangażowane są Polityczna Rada Doradcza, Instytut Niemiecko-Polski (DPI) oraz przedstawiciele nauki i społeczeństwa obywatelskiego z Polski i Niemiec. Wydarzenia mające na celu rozwój projektu odbyły się m.in. w ramach internetowego sympozjum poświęconego edukacyjnym aspektom planowanego miejsca pamięci i spotkania. W maju Instytut Niemiecko-Polski (DPI) wraz z Akademią Ewangelicką w Berlinie zaprosił do współpracy ponad 30 ekspertów z dziedziny edukacji młodzieży. Wspólnie z Polskim Instytutem Pileckiego, Instytut Niemiecko-Polski zorganizował także internetową dyskusję specjalistyczną pod tytułem „Praktyki pamięci. Polsko-niemieckie debaty pamięci”. Nagranie z wydarzenia dostępne jest tutaj w języku niemieckim i polskim. Więcej informacji na temat dyskusji można znaleźć tutaj (8 czerwca 2021 r.).
1 lipca 2021 r. Ministerstwo Spraw Zagranicznych zorganizowało także wirtualną rozmowę przy kominku - w żywej, konstruktywnej wymianie zdań wzięło udział wielu zainteresowanych z Niemiec i Polski, którzy podzielili się swoimi opiniami i pomysłami na temat wyglądu tego miejsca.
Komisja ekspertów planuje przedstawić gotowy projekt opinii publicznej pod koniec lata.